
Pripravite se na novo vrtnarsko sezono in pravočasno kupite semenski krompir. Samooskrba je namreč vse bolj pomembna, doma pridelan krompir pa ima še posebej dober okus. Pridelajte si zdravo in okusno hrano.
Strokovnjak vrtnega centra Eurogarden je pripravil številne koristne napotke za kmetovalce.
Po katerih sortah semenskega krompirja ljudje največ povprašujejo?
Stranke največ povprašujejo po zgodnjih sortah krompirja, katere so manj dovzetne za plesen in koloradskega hrošča. Vrtičarkjem omogoča tudi, da po krompirju na isti gredi posadijo še kakšno drugo vrtnino, saj pridelek lahko pobiramo že dva do tri mesece po saditvi. Zgodnje sorte krompirja so na primer: La strada, Maris Bard, Riviera, Adora, Colomba, Casablanca KIS Slavnik ... Zelo iskani sorti Carolus in Alouette sta odporni na krompirjevo plesen tako na listih kot tudi gomoljih, zato sta zelo primerni tudi za ekološko pridelavo.
Katere sorte krompirja običajno dajo največji pridelek?
Pridelek je največji pri zgodnji sortah (La strada, Maris Bard, Riviera, Adora, Arizona, Colomba, Casablanca in KIS Slavnik). Med pozne sorte semenskega krompirja, ki bodo načeloma bogato obrodile, štejemo Rudolph, Agria, Gatsby, Sunset ...
Količina pridelka je odvisna tudi od vremenskih razmer v času rastne sezone.
Katere sorte so najbolj primerne za slovensko podnebje?
Mednje brez dvoma štejemo sorte La strada, Constance, Rudolph, Sunset, Esmee, Faluka. To so sorte, ki dobro prenašajo temperaturne strese in tudi v takih razmerah dajejo velik pridelek. Tudi sorte, ki so bolj odporne na krompirjevo plesen, so bolj primerne za slovensko podnebje. Za pomoč in nasvete so vam vedno na voljo strokovnjaki v vrtnih centrih Eurogarden na Dobrovi pri Ljubljani in v Krškem.
Na kaj moramo biti pozorni pri nakupu semenskega krompirja?
Pozorni moramo biti na to, ali je krompir tretiran, saj za ekološko pridelavo gomolji ne smejo biti tretirani. Seme krompirja je v trgovinah na voljo v dveh debelinah (droben 28-35mm ali debel 35-55mm). Za vrt so bolj primerni debeli gomolji, saj ima ta več očes, iz katerih bo odgnal in hitro pričel rasti.
Kako preračunamo, koliko krompirja potrebujemo in koliko prostora mora biti med gomolji?
Krompir sadimo narazen v vrsti 20-30 cm. Med vrstami moramo pustiti 60-75 cm prostora. Pri zgodnjih sortah so sadilne razdalje manjše, pri poznih sortah pa morajo biti večje. Za površino 10m2 potrebujemo 5 kg krompirja debeline 35-55 mm. V primeru, da sadimo droben semenski krompir (28-35 mm), ga potrebujemo 3 kg.
Kdaj je najbolj primeren čas za sajenje krompirja?
Najprimernejši čas je, ko je temperatura tal min. 9°C, kar je na Primorskem lahko že februarja v ostalih delih Slovenije pa marca ali aprila. Ne hitimo in ga ne sadimo v prehladna tla. Krompir lahko pred sajenjem nakalimo. Nakalimo ga v svetlem prostoru na temperaturi 15-18°C. Za hitrejši vznik gredo pokrijemo z belo tkanino (vrtno kopreno).
Kako pripravimo zemljo za sajenje krompirja?
Tla globinsko prerahljamo s prekopalnikom, pognojimo z organskim gnojilom (Biogrena, Organik, Naturen konjski gnoj, Guano, Neem Cake). Organska gnojila vsebujejo premalo kalija, zato je priporočljivo dognojiti še z kalijevim gnojilom (kalijev sulfat). Uporabi se lahko tudi organsko gnojilo organik K, ki vsebuje več kalija. Pri izbiri grede upoštevamo minimalno triletni kolobar.