Eurogarden.si | Več kot 40.000 izdelkov

Pachira aquatica: Odpadajo listi, kaj storiti?

Pachira aquatica: Odpadajo listi, kaj storiti?

Predviden čas branja 4 min
Sobota, 23. Januar

Pachira aquatica je tropsko drevo, ki je doma na poplavnih ravnicah in lahko prenaša tako sušo, kot občasno (pre-)namočenost korenin, zato je med priljubljenimi rastlinami za razne poslovne prostore in pisarne. Prenese tudi zmerno pomanjkanje svetlobe in suh zrak, kar je še dodatna prednost.

Med razlogi, zakaj vam ne uspeva preveč dobro, je pogosto krivo pomanjkanje svetlobe in včasih tudi napaka pri zalivanju. Včasih je tudi v "kiti" natlačenih preveč rastlin v premajhnem loncu, zato prej kot slej kakšna izmed sadik propade, njeno gnitje pa za sabo potegne še kakšno od sosednjih rastlin v nasadu.

Pachira aquatica - nasveti za uspešno rast

V primeru, da je večina listov odpadla, dajte rastlino čimbolj na svetlo in jo zalivajte tako, da se med zalivanji zemlja za približno en dan povsem presuši. Pred ponovnim zalivanje s prstom preverite, če je zemlja pod površjem še vlažna in če je, ne zalivajte.

Če se ob ponovnem zalivanju zemlja noče več namočiti, ker je bila že povsem suha, jo za krajši čas potopite v vodo s celim loncem v vodo ter počakajte, da višek vode odteče in jo nato postavite nazaj na njeno mesto.

Ko bodo dnevi daljši (marec, april, ...) in bo svetlobe več, jo presadite. Pri tem previdno otresete stran del zemlje v kateri je sedaj, ne pa vse. Pazite da ne lomite korenin.

Izberite pravilno velikost lonca - bogata ponudba loncev za rože v spletni trgovini Eurogarden.eu

Glede na količino preostalih korenin izberete velikost lonca – naj bo razmeroma majhen, ni pa dobro če korenine na silo tlačite noter, ker se lahko polomijo. Če boste rastlino sadili nazaj v isti lonec, ga je priporočljivo pred ponovno uporabo dobro umiti.

Pri naslednjem presajanju novo zemljo le dodate, stare pa ne otresate več s korenin.

Po presajanju naj bo zalivanje zmerno (brez namakanja) in zemlja naj se med zalivanji ne presuši povsem. Klub temu, da je rastlina v naravi vajena poplav, pa v loncu ne priporočam stoječe vode v podstavku oziroma okrasnem loncu. Višek vode zlijte stran.

Presajena rastlina naj bo na stalnem in svetlem mestu v stanovanju, nato pa gre lahko sredi maja (po ledenih možeh) na prosto, a ne na direktno sonce.

Če bo rastlina poleti zunaj (to ji koristi zaradi boljše svetlobe), jo morate vrniti v stanovanje preden so zunanje temperature pod 15 stopinj celzija (oziroma jutranje pod 10 stopinj).

Z nekaj sreče bi se lahko do konca leta rastlina obrasla dovolj, da bi jo smeli že ponovno presaditi, a spet v samo malenkost večji lonec.

Preberi še...

Kako ustvariti priročen balkonski vrt?

Kako ustvariti priročen balkonski vrt?

Urbano vrtnarjenje je postalo priljubljen način mestne samooskrbe, saj je prostora za lasten vrt manj kot na podeželju. ...
V marcu se resno lotimo dela na vrtu

V marcu se resno lotimo dela na vrtu

Z brstenjem in pisanim pomladnim cvetjem v marcu narava naravnost eksplodira. Zdaj je čas, da se resno lotimo dela na ...
Vrtnarski nasveti za februar

Vrtnarski nasveti za februar

Februar je čas, ko se vrtnarji začnemo pripravljati na pomladno sezono. Kljub mrazu so naši vrtovi še vedno živi, polni ...